e-parasolka.pl - portal obcokrajowców

Aktualności

Portal e-Parasolka.pl powstał, by zebrać i w jednym miejscu zamieścić najważniejszą wiedzę potrzebną dla imigrantów, a tym samym wesprzeć ludzi, którzy zamierzają osiedlić się lub już mieszkają w Polsce czy chcą rozpocząć tu pracę lub studia. Wiedza ta pomoże zorientować się w prawie, dokumentach oraz zawiłościach proceduralnych, na które napotykają osoby, które chcą żyć i pracować w Polsce.
W PAKIETACH  zawarte są zebrane z różnych urzędów najistotniejsze zagadnienia, związane z pobytem, zatrudnieniem, edukacją i życiem w Polsce. W artykułach piszemy o aktualnościach oraz zamieszczamy cenne informacje, które z pewnością są pomocne dla osób przyjeżdżających z za granicy.  

Zezwolenie na pobyt stały w Polsce

Zezwolenie na pobyt stały w Polsce to dokument, który pozwala legalnie mieszkać w Polsce. Poniżej zamieszczone zostały pomocne informacje dotyczące potrzebnych dokumentów oraz aktualnych cen. 

Zezwolenie na pobyt czasowy w Polsce

Zezwolenie na pobyt czasowy w Polsce to dokument, który pozwala na legalne przebywanie na terenie Polski. Poniżej zamieszczone zostały pomocne informacje dotyczące potrzebnych dokumentów oraz aktualnych cen. 

Karta Pobytu

Karta Pobytu to dokument, który potwierdza tożsamość cudzoziemca podczas jego pobytu w Polsce. Dokument ten wraz z ważnym paszportem zagranicznym potwierdza uprawnienia do pobytu w Polsce oraz uprawnia do wielokrotnego przekraczania granicy polskiej bez konieczności posiadania wizy.

Zezwolenie na pracę w Polsce dla cudzoziemca

Zezwolenie na pracę to dokument, który uprawnia obcokrajowców do podjęcia legalnej pracy w Polsce pod warunkiem posiadania wizy lub zezwolenia na pobyt czasowy.

Karta Polaka

Karta Polaka jest dokumentem potwierdzającym przynależność cudzoziemca do narodu polskiego. Nie oznacza nadania obywatelstwa polskiego, przyznania prawa pobytu czasowego czy stałego w Polsce ani prawa przekraczania granic Polski bez wizy.

Wynajem mieszkania lub pokoju w Polsce dla obcokrajowców

W Polsce obcokrajowiec bez problemu może wynająć pokój lub mieszkanie. Należy pamiętać jednak, aby podpisać odpowiednio skonstruowaną umowę najmu. Należy uważnie czytać i podpisywać umowy, bo nie każda umowa najmu jest korzystna dla wynajmującego obcokrajowca.

Przyjazd i pobyt w Polsce członka rodziny obcokrajowca

Obcokrajowiec posiadający pozwolenie na pobyt i pracę w Polsce może sam wnioskować o zezwolenie na pobyt w Polsce członka rodziny. Poniżej zamieszczone zostały pomocne informacje dla obcokrajowców dotyczące przyjazdu i pobytu jego członka rodziny. 

Przedszkola i szkoły dla dzieci obcokrajowców w Polsce

Dzieci obcokrajowca mogą bez problemu uczęszczać do szkół państwowych i przedszkoli w polskich miastach. W niektórych miastach są tworzone dodatkowe klasy dla dzieci z Ukrainy. Warto jest skorzystać z tych możliwości by dzieci łatwiej się aklimatyzowały w Polsce i dobrze się tu czuły.  

Ubezpieczenia zdrowotne dla cudzoziemca

W Polsce można indywidualnie wykupić sobie oraz swoim bliskim ceny nie są wysokie, a ma się poczucie bezpieczeństwa i komfortu. 

Profil zaufany ePUAP dla obcokrajowca

W Polsce coraz więcej spraw urzędowych można załatwiać przez Internet, bez potrzeby obecności w urzędzie. Narzędziem ułatwiającym ten proces jest profil zaufany e-PUAP - to ogólnopolska platforma służąca do komunikacji z urzędami w ujednolicony, standardowy sposób. Poprzez założenie na platformę profilu zaufanego możemy używać podpisu elektronicznego co ułatwia wykonanie wielu koniecznych spraw. Profil zaufany ePUAP jest ważny przez 3 lata, usługa jest bezpłatna oraz bardzo prosta do wykonania. 

Tłumaczenia dokumentów z ukraińskiego, rosyjskiego, angielskiego na język polski

W Polsce jest wiele biur tłumaczeń, które zajmują się tłumaczeniami dokumentów z języka ukraińskiego, rosyjskiego na polski i odwrotnie. Ceny są ustalane przez właścicieli, dlatego warto sprawdzić kilka ofert i wybrać najbardziej optymalną ofertę. Przed zleceniem, sprawdź czy biuro posiada odpowiednie kwalifikację.

Nadanie numeru PESEL dla obcokrajowca

Numer PESEL to indywidualny numer, którym  Polacy i osoby pracujące w Polsce posługują się w urzędach.

Otwierania rachunków bankowych w Polsce przez obcokrajowca

W Polsce w niemal każdym banku obcokrajowiec może założyć konto. Wiele banków z myślą o klientach posiada pomocne zakładki czy aplikację w języku ukraińskim lub rosyjskim. To znacznie ułatwia otwieranie kont bankowych w Polsce oraz dostęp i korzystanie z założonego już konta. 

Nauka języka polskiego dla obcokrajowca

Znajomość języka w kraju, w którym się mieszka i pracuję, jest ważna dla dobrego funkcjonowania. Znając podstawy języka, z łatwością można rozmawiać, czytać umowy i ważne dla siebie informacje. W Polsce jest wiele ośrodków, które wspierają w tym obszarze emigrantów. 

Tanie przejazdy taksówkami (UBER, MyTaxi, Taxify)

W Polsce są korporację, które oferują usługi przewozowe w korzystnych cenach. Najczęściej wiążę się to z koniecznością zainstalowania aplikacji w telefonie i podpięcia karty kredytowej lub debetowej. Warto jednak skorzystać z ich usług, ponieważ w bezpieczny i tani sposób można dostać się do danego miejsca.  

Transport miejski

W polskich miastach dobrze funkcjonuje komunikacja miejska. Przed skorzystaniem z komunikacji trzeba kupić odpowiedni bilet. Bardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest zakup biletu miesięcznego, kwartalnego lub półrocznego, ponieważ im dłuższy okres ważność biletu tym ceny odpowiednio są niższe. Aby wykupić bilet miesięczny lub dłuższy należy wyrobić kartę biletu. Kartę wyrabia się w punkcie obsługi klienta komunikacji miejskiej  w danym mieście. Należy również zabrać ze sobą zdjęcie do dokumentu.

Instytucje publiczne, pomagające obcokrajowcom w różnych sytuacjach

Obcokrajowcy nie są pozostawieni sami sobie. W krytycznych sytuacjach mogą zwrócić się o pomoc do dedykowanych instytucji i otrzymają pomoc z Państwowej Inspekcji Pracy, Straży granicznej, Urzędu Pracy (Referat do spraw zatrudnienia cudzoziemców).  

Rodzaje umów o pracę, które podpisują cudzoziemcy, legalnie pracujące w Polsce

W Polsce każdy przed podjęciem pracy musi podpisać umowę, która reguluje podstawowe prawa i obowiązki pracownika oraz pracodawcy. Umowa jest również dokumentem, na podstawie którego można ubiegać się o ewentualne roszczenia, w sytuacji konfliktu z pracodawcą.  Nie podpisanie umowy jest równoważne z poniesieniem konsekwencji nielegalnej pracy obcokrajowca, przez pracodawcę jak i pracownika.  

Umowy cywilnoprawne (umowa zlecenie, umowa o dzieło)

Studia w Polsce dla obywateli Ukrainy, Rosji, Białorusi i innych państw

Obywatele Ukrainy/Rosji/Białorusi muszą płacić za studia w Polsce, ale w niektórych sytuacjach mogą studiować bezpłatnie. Zależy to jednak od podstawy prawnej, na mocy której obcokrajowiec przebywa w Polsce. 
Warto pamiętać, że procedura ubiegania się o status studenta w Polsce jest prosta, dlatego osoba chcąca podjąć studia sama może aplikować na wybraną uczelnie w Polsce, oszczędzając przy tym swoje pieniądze. 

Państwowa Inspekcja Pracy (PIP)

W Polsce legalnością i warunkami zatrudnia obcokrajowców zajmuję się Państwowa Inspekcja Pracy (PIP).  PIP ma za zadanie monitorować legalność pobytu w Polsce obcokrajowców, ich uprawnienia do wykonywania pracy, zezwolenia na pracę, posiadanie umów cywilnoprawnych lub umów o pracę. A także spełnianie warunków i zasad zatrudnienia przez pracodawcę, przestrzeganie bezpieczeństwa i higieny pracy, zapewnienie ubezpieczenia społecznego oraz przestrzeganie przepisów prawnych wobec cudzoziemca.

Kontrola graniczna 

Straż graniczna odpowiada za legalność pobytu i pracy obcokrajowca w Polsce. W celu zabezpieczenia legalności pobytu i pracy w Polsce straż graniczna może dokonać kontroli zatrudnienia i pobytu cudzoziemca.

Prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce przez obcokrajowca

Cudzoziemcy mogą zakładać i prowadzić działalność gospodarczą na takich samych zasadach jak obywatele Polski. Mogą oni podejmować i prowadzić każdą dopuszczoną polskim prawem formę działalności gospodarczej.

więcej
Wschodnie smaki w Trójmieście – Wrzeszcz, Oliwa, Zaspa
dodano: 2019-02-22

Dziś przedstawimy Wam następne restauracje, które serwują wschodnie smaki w Gdańsku,  w dzielnicach Wrzeszcz, Oliwa i Zaspa. Nasza mapa punktów gastronomicznych powiększyła się o kolejnych 5 wyjątkowych i klimatycznych miejsc do których z całą pewnością będziemy wracać.

 

czytaj więcej
Jak otrzymać KARTĘ POBYTU?
dodano: 2019-02-08

Karta Pobytu, to jeden z najbardziej istotnych dokumentów, jakie powinieneś posiadać, kiedy zamierzasz pracować lub osiedlić się w Polsce. Należy pamiętać, że KARTA POBYTU ułatwia przekroczenie granicy
i pobyt w Polsce, nie uprawnia natomiast do legalnej pracy. By legalnie pracować, potrzebne jest POZWOLENIE NA PRACĘ. To są dwa różne dokumenty, niestety często mylone.
O pozwoleniu na pobyt więcej piszemy TUTAJ.

czytaj więcej
Wschodnie smaki w Trójmieście – Gdańsk Śródmieście
dodano: 2019-02-05

Trójmiasto może pochwalić się szerokim wyborem lokali gastronomicznych, w których można spróbować potraw z najdalszych zakątków świata. Są one bardzo zbliżone do oryginalnych smaków, które jada się na co dzień w innych krajach.

 

czytaj więcej
Kto zostanie pracodawcą przyjaznym cudzoziemcom?
dodano: 2019-01-14

Urząd Pracy w Gdańsku wspiera cudzoziemców w województwie pomorskim oraz aktywnie działa na ich rzecz. Tym razem został zorganizowany konkurs na pracodawcę przyjaznego cudzoziemcom. Na początku grudnia 2018 powołano komisję w gronie: 

 

czytaj więcej
Wielkie zmiany, ułatwiające zatrudnianie obcokrajowców. Czy nastąpią?
dodano: 2019-01-01

W związku ze zwiększeniem ilości aktywnych zawodowo obcokrajowców w Polsce, miały pojawić się zmiany, które ułatwiłyby pracodawcom proces zatrudnienia cudzoziemców w swoich firmach. Zmian miało być sporo, jednak, niestety, wprowadzona zostanie tylko jedna.

czytaj więcej
Ukraiński dubbing w polskich kinach
dodano: 2018-12-20

W tym roku takie sieci kinowe jak Helios i Multikino starają się, aby obcokrajowcy mieli możliwość oglądania nowych filmów w ich ojczystym języku. Na razie są to ekranizacje dla ukraińskiej widowni, ale organizatorzy planują w przyszłości zwiększenie zasięgu, zamieszczając dubbing również w innych językach.

czytaj więcej
Co dobrze wiedzieć pokonując granicę Polski?
dodano: 2018-12-07

Zasady, które do niedawna obowiązywały podczas przekraczania wschodniej granicy Polski się zmieniły. W związku z tym, osoby podróżujące z tego kierunku powinny zapoznać się z aktualnie obowiązującymi rozporządzeniami. Nieznajomość ich, może skutkować nieprzyjemnymi konsekwencjami.

 

czytaj więcej
Wskazówki dla pracodawcy
dodano: 2018-11-30

Pracodawca, który planuje zatrudnić cudzoziemca, jest odpowiedzialny za uzyskanie dla niego zezwolenie na pracę. Dokument ten zostaje wydany przez wojewodę właściwego dla miejsca zamieszkania pracodawcy, adresu firmy lub miejsca pracy.

 

czytaj więcej
Polscy pracodawcy: Obcokrajowcy pracują uczciwie i solidnie
dodano: 2018-11-20

Na polskim rynku pracy obecnie bardzo brakuje pracowników. Pracodawcy zaczynają szukać innych źródeł uzupełnienia wolnych etatów w swoich firmach. Dlatego coraz częściej wychodzą poza granice kraju. Polscy przedsiębiorcy zatrudniają obcokrajowców z Ukrainy, Białorusi, Bangladeszu, Rosji czy Turcji, którzy chcą się pracować w Polsce.

 

czytaj więcej
Zatrudnienie w Polsce: 5 najczęstszych błędów
dodano: 2018-11-13

Obcokrajowcy, którzy chcą pracować w Polsce powinni mieć świadomość pewnych zasad tutaj obowiązujących oraz błędów popełnianych podczas szukania pracy i podpisywania umów. W dalszej części artykułu zostały zawarte błędy, które obcokrajowcy popełniają podczas podejmowania pracy w Polsce.  

czytaj więcej