e-parasolka.pl - portal obcokrajowców

Aktualności
Wschodnie smaki w Trójmieście – Sopot, Gdynia
2019-03-08

W poprzednich artykułach pisałyśmy o restauracjach w Gdańsku, w których można spróbować dania naszych sąsiadów zza wschodniej granicy. Teraz żegnamy Gdańsk, jedziemy odwiedzić restauracje w innych zakątkach Trójmiasta: Gdyni i Sopocie

 

Jedyną restauracją z kuchnią ukraińską w Gdyni jest Mała Ukraina. Znajdziecie ją na ulicy Świętojańskiej 66. Lokal otwarty jest przez cały tydzień, w godzinach 12:00 - 22:00. Serwuje dania tradycyjne kuchni ukraińskiej (m.in.: gęsty barszcz, różnorodne pierogi oraz mięsa: gulasz po huculsku, golonka po połtawsku czy kotlet po czernigovsku). Obecnie cały zespół pracuję nad zmianami w menu i już wkrótce w Małej Ukrainie będzie można spróbować tradycyjnych potraw w nowoczesnym wydaniu. Brzmi ciekawie!

 

W Sopocie odwiedziłyśmy serwującą gruzińskie smaki, restaurację Ocneba, która mieści się przy ul. Bohaterów Monte Cassino 36/5 (otwarta jest codziennie od 13:00 do 22:00). Jak mówi właściciel, Ocneba jest pierwszym lokalem serwującym oryginalną kuchnią gruzińską który został otwarty w Sopocie. Tu można spróbować między innymi chaczapuri adżaruli, saciwi czy chinkali.

 

Ostatnim miejscem które odwiedziłyśmy w tym dniu, była klimatyczna restauracja Ukraineczka, położona kilka minut od plaży. Tu serwują oryginalną kuchnię litewską i ukraińską. W ofercie znajdziemy m.in: barszcz ukraiński podawany ze śmietaną i pampuszkami, kołduny w bulionie po litewsku, śledzik po kozacku, śledzik po litewsku, ukraińską słoninę oraz cepeliny, pielmieni i oczywiście pierogi. To tylko niektóre pozycje z bogatej karty dań. Osoby, które zasmakują w tutejszej kuchni, mają również możliwość kupienia przysmaków na wynos. Do kupienia są tu słoiczki  np. z adżyką - bardzo popularną na wschodzie pastą z czerwonej papryki z dodatkiem ziół.  Miejsce jest dość duże, a wnętrze bardzo przytulnie i pięknie urządzone. Tu, można przenieść się na chwilę do Ukrainy, miło spędzić czas i dobrze zjeść. Restauracja mieści się na ulicy Powstańców Warszawy 9 (tuż przy Monte Cassino) i można ją odwiedzać od 11:00 do 22:00 przez cały tydzień.

 

Na tym kończymy naszą kulinarną podróż w Trójmieście. Było smacznie, miło i niezwykle ciekawie oraz różnorodnie. Dobrze, że właściciele odwiedzonych przez nas lokali nie spoczywają na laurach a wciąż unowocześniają dania, których smak i receptury przywieźli ze swoich krajów. Miejsca, które odwiedziłyśmy zdecydowanie przenosiły nas na wschód ale wyczuwałyśmy również znane nam smaki. 

 

To nie koniec naszych wędrówek w poszukiwaniu takich miejsc w Polsce. Zależy nam, by pokazywać restauracje w których można zjeść dania wschodnich kuchni, by Polacy mogli jej spróbować a migranci, przypomnieć smaki które zostawili w swoim kraju. W kolejnych artykułach będziemy pisać o ciekawych lokalach gastronomicznych w innych miastach. 


powrót