e-parasolka.pl - portal obcokrajowców

Aktualności
Polska krajem gościnnym dla obywateli znad Dniepru
2018-11-12

Polska jest jednym z najchętniej wybieranych krajów do zamieszkania w celach zarobkowych i edukacyjnych przez obcokrajowców. W 2018 roku rozpatrzono już blisko 150 tys. wniosków o zezwolenie na pobyt w Polsce w tym ok. 110 tys. zapadło decyzji pozytywnych. Obecnie na terenie Polski zamieszkuje najwięcej obywateli Ukrainy ok. 1,5 mln osób.

 

Obywatele ze wschodniej granicy mogą, na mocy Procedury Łączenia Rodzin, wnioskować o przyjazd współmałżonka czy dzieci. Mają również prawo do wielu świadczeń na terenie naszego kraju np. 500+, które w samym 2017 roku zostało wypłacone dla 6,5 tys. ukraińskich dzieci, jak czytam na money.pl, czy świadczeń emerytalno-rentowych. Bywają również sytuacje trudne. Rodzina, która mieszka poza granicami Polski, może ubiegać się o rentę rodzinną po śmierci obcokrajowca, który mieszkał i pracował w Polsce.

 

Niektórzy polscy pracodawcy oprócz wynagrodzenia zapewniają zakwaterowanie, darmowy transport do pracy, odzież pracowniczą. Wielokrotnie również obcokrajowcy otrzymują inne benefity jak zniżki na jedzenie, bilety na wydarzenia kulturalne, szerszy pakiet medyczny, podróżowanie lub różnego rodzaju aktywności sportową np. siłownie – są to tzw. systemy kafeteryjne, gdzie pracownik sam wybiera dodatki do swojego wynagrodzenia. Warto jest szukać właśnie takich pracodawców. Przed podpisaniem umowy, powinno się upewnić, czy pracodawca zapewnia interesujący nas dodatek do wynagrodzenia. Pracodawcy służą również wsparciem w załatwieniu różnych formalności przed rozpoczęciem pracy, ale także w trakcie jej wykonywania. Często uczą się ojczystego języka ich pracowników, aby w łatwiejszy i bezproblemowy sposób móc się porozumieć.

 

Nie tylko pracodawcy wychodzą naprzeciw obywatelom ze wschodniej granicy, ale również coraz więcej firm usługowych jak np. banki, restauracje, kina wprowadzają udogodnienia dla obcokrajowców. Można spotkać już w tych miejscach np. oferty, infolinie, karty menu oraz projekcje filmowe w ich ojczystym języku. Miasta ze swoich budżetów, również przeznaczają co raz więcej pieniędzy na integrację migrantów.  W szkołach tworzone są klasy dedykowane dzieciom z Ukrainy, aby mogły w łatwiejszy sposób zaaklimatyzować się w nowym miejscu. W klubach, bibliotekach organizowane są bezpłatne spotkania, na których można porozmawiać w ojczystym języku, wymienić się doświadczeniami.

 

W Polsce słyszymy o wielu negatywnych opiniach o pracodawcach, o niewłaściwym traktowaniu osób ze wschodniej granicy przez otoczenie. I to jest prawdą, zdarzają się tacy pracodawcy, tacy sąsiedzi. Natomiast coraz częściej spotyka się sytuacje odwrotne, dlatego warto szukać tych pracodawców, usługodawców czy organizacji pozarządowych, którzy są otwarci na cudzoziemców i ich całym sercem wspierają.

 

Więcej szczegółów znajdziecie w naszych PAKIETACH.

 

Analityk rynku: Natalia Nietupska


powrót