e-parasolka.pl - portal obcokrajowców

Aktualności
Polscy pracodawcy: Obcokrajowcy pracują uczciwie i solidnie
2018-11-20

Na polskim rynku pracy obecnie bardzo brakuje pracowników. Pracodawcy zaczynają szukać innych źródeł uzupełnienia wolnych etatów w swoich firmach. Dlatego coraz częściej wychodzą poza granice kraju. Polscy przedsiębiorcy zatrudniają obcokrajowców z Ukrainy, Białorusi, Bangladeszu, Rosji czy Turcji, którzy chcą się pracować w Polsce.

 

W 2017 roku, jak wskazuje Główny Urząd Statystyczny, w Polsce studiowało ponad 70 tys. obcokrajowców, w większości z Ukrainy. Ta grupa jest bardzo dobrze odbierana jako potencjalni pracownicy, ponieważ decyzja podjęcia studiów poza granicami swojego kraju świadczy o dużej otwartości oraz ciekawości świata ponadto dobrze znają już kulturę pracy oraz język polski. Osoby te łatwiej dostosowują się do zmian oraz atmosfery danego przedsiębiorstwa. 

 

Pracownik z innego kraju również poszerza sieć kontaktów firmy. Cudzoziemiec bardzo dobrze zna rynek lokalny państwa, z którego pochodzi oraz język. Dla firmy, może to skutkować rozwojem przedsiębiorstwa i wyjściem na nowe rynki. Znając już wcześniej specyfikę rynku, firma posiada także przewagę nad konkurentami. 

 

Obcokrajowcy, którzy osiedlają się w Polsce w celu zarobkowym, są doceniani jako pracownicy, ponieważ charakteryzują się dużym zaangażowaniem w swoje obowiązki i motywacją do pracy. Nie są dla nich problemem nadgodziny oraz chętnie angażują się w sprawy firmy. Starają się pracować dobrze i dużo. Dzieje się tak, ponieważ przyjeżdżają do polski w konkretnym celu, który chcą osiągnąć. Dbają o bezpieczeństwo swojego stanowiska pracy, dzięki czemu rotacja w grupie cudzoziemców jest mniejsza. Z pewnością pracownicy ze wschodniej granicy są kompetentnymi i dobrymi pracownikami, którzy mogą wesprzeć polskie przedsiębiorstwa oraz rynek pracy.

 

„Z konkurencją o pracowników ze Wschodu polskie firmy mierzyły się już w 2017 r. Wtedy była to konkurencja wewnętrzna. Zapotrzebowanie firm na Ukraińców było tak duże, że żeby przyciągnąć najlepszych kandydatów, pracodawcy oferowali coraz bardziej atrakcyjne oferty” - mówi Monika Banyś, przedstawiciel Personnel Service - największej firmy pośredniczącej w zatrudnianiu obywateli Ukrainy w Polsce - dla portalu money.pl. 

 

Podczas rozmów z przedsiębiorcami, którzy zatrudniają obcokrajowców, wynika że większość z nich uważa, iż podjęli właściwą decyzję, otwierając się na pracowników spoza naszego kraju. Polska potrzebuje pracowników z poza kraju. A pracodawcy co raz chętniej wspierają nowych pracowników w procesie aklimatyzacji w nowym miejscu. Organizują życie poza pracą oraz oferują różnego rodzaju benefity. Należy jednak iść o krok dalej. Pracodawcy sami powini rozpocząć naukę języka obcego, którym posługują się jego pracownicy – mówił członek Starogardzkiego Klubu Biznesu.

 

Więcej szczegółów znajdziecie w naszych PAKIETACH.

 

Analityk rynku: Natalia Nietupska


powrót