e-parasolka.pl - portal obcokrajowców

Aktualności
Nowe ułatwienia w sprawie kredytów dla obcokrajowców
2019-10-09

Blisko 2 mln obcokrajowców przebywa obecnie w Polsce. Większość z nich planuje osiedlić się lub już mieszka na stałe w naszym kraju. Obywatele znad Dniepru pracują, zakładają rodziny oraz prowadzą własne firmy. Ta liczna grupa obcokrajowców stanowi ważną część polskiego rynku pracy, dlatego polscy pracodawcy, banki oraz Rząd starają się dostosowywać do obecnych zmian.

 

Ukraińcy również coraz częściej chcą zaciągać kredyty gotówkowe lub hipoteczne w polskich bankach. Wielu z nich otrzymuję pozytywną odpowiedź. Niestety cały proces do tej pory był bardzo czasochłonny i pracochłonny, ponieważ niektóre informację były trudno dostępne.

 

CO ZROBIĆ BY OTRZYMAĆ KREDYT W BANKU?

 

Aby utrzymać kredyt należy okazać udokumentowanie nienagannej historii kredytowej (wydruk z Biura Informacji Kredytowej) oraz wykaz stałych dochodów (zaświadczenie o zarobkach, wyciąg z konta, na które wpływa wynagrodzenie). Ważnym aspektem jest również zezwolenie na pobyt stały w Polsce.

 

POLSKIE BANKI OTWIERAJĄ SIĘ NA OBCOKRAJOWCÓW

 

Naprzeciw potrzebom klientów ze wschodniej granicy wychodzą polskie banki oferując im specjalne oferty kredytowe. Ułatwiają również komunikację poprzez tworzenie stron oraz infolinii w języku dla nich ojczystym. Niestety nie jest to jeszcze standard, dlatego przy załatwianiu ważnych kwestii, warto poprosić o pomoc osobę, która biegle rozmawia w języku polskim, aby uniknąć nieporozumień.

 

W odpowiedzi na oczekiwania rynku Biuro Informacji Kredytowej postanowiło wesprzeć banki poprzez uruchomienie wymiany transgranicznej ze swoimi odpowiednikami na razie na terenie Ukrainy. Dzięki czemu jest możliwość uproszczenia procedur oraz skrócenia do minimum czasu rozpatrywania wniosków o kredyt dla Ukraińców. Polskie banki mają szybszy i łatwiejszy dostęp do historii kredytowej swoich klientów.

 

DOKUMENTY POTRZEBNE DO UZYSKAMIA KREDYTU

 

Oprócz wykazów dochodów oraz historii kredytowej należy przygotować także:

  • aktualny paszport,- kartę pobytu,
  • umowę o prace,
  • posiadanie aktywnego konta w polskim banku,
  • numer PESEL, jeśli został nadany.

 

ODMOWA UDZIELENIA KREDYTU

 

Najczęstsze przyczyny odmowy udzielenia kredytu:

  • brak zezwolenia na pobyt w Polsce,
  • zbyt niskie dochody,
  • uzyskiwanie dochodów poza granicami Polski.

 

 Obywatele Ukrainy otrzymali już w Polsce ponad 8 tys. kredytów na kwotę niemal 44 mln złotych.

 

Więcej szczegółów znajdziecie w naszych PAKIETACH.

 

Analityk rynku: Natalia Nietupska 

 


powrót